Türkiye’de elektronik müziğe dair ne varsa, Grauu’da yayında. Yeni yerli ve yabancı dans müzikleri, hit şarkılar, geçmişten, şimdiden yani 2020’den, gelecekten 2021’den gelen tüm parçalar.

Elektronik müzik nedir?

Elektronik müzik, elektronik aletler yardımıyla yapılan müzik türüne verilen isimdir.

Elektro-mekanik enstrümanlara Telharmonium, Hammond B3 ve elektro gitar gibi enstrümanlar örnek verilebilirken, elektronik enstrümanlara da Theremin, synthesizer ve bilgisayar örnekleri verilebilir.

Image for post
Schmidt Synthesizer

Müzik yapmak için ilk elektronik cihazlar, 19. yüzyılın sonunda (…) geliştirildi ve kısa bir süre sonra İtalyan fütüristler müzikal olarak kabul edilmeyen (Daha çok gürültüye benzeyen) sesleri keşfettiler. 1920’ler ve 1930’lar boyunca elektronik aletler tanıtıldı ve elektronik enstrümanlar için ilk kompozisyonlar yapıldı. 1940’larda, manyetik ses kaseti müzisyenlerin sesleri teybe ve daha sonra bant hızını veya yönünü değiştirerek onları değiştirdi, 1940’larda, Mısır ve Fransa’da elektro-akustik teyp müziği gelişmesine yol açtı. 1948’de Paris’te kurulan ‘’Musique Concrète’’, doğal ve endüstriyel seslerin kaydedilmiş parçalarını bir araya getirmeye dayanıyordu. Sadece elektronik jeneratörler tarafından üretilen müzik ilk olarak 1953’te Almanya’da üretildi. 1950’lerde Japonya ve Amerika’da da elektronik müzik yaratıldı. Önemli bir yeni gelişme, bilgisayarların müzik bestelemesiydi.

Image for post
Léon Theremin 1927’de kendi yapımı Theremin’i tanıtıyor.

Elektronik müzik, onu geliştirecek teknolojilerinin yıllar içinde ortaya çıkmasıyla, 1990’lı yıllardan itibaren oldukça popülerleşmiştir. Çağdaş elektronik müzik, deneysel sanat müziğinden elektronik dans müziği gibi popüler biçimlere kadar birçok çeşide sahiptir. Bugün, elektronik müzik 4/4 formunda en çok tanınan ve niş pazarlara özel olan önceki biçimlerinin aksine popüler kültür ile çok daha fazla bağlantılıdır.

Image for post
Beatport.com / Elektronik müziğin bir çok türüne ev sahipliği yapan müzik market.

Günümüzde, teknolojinin de yardımıyla yıllar önce binlerce liralık ekipmanlar olmadan yapabilmemiz mümkün olmayan bu türü, bugün sadece bir bilgisayar ve gerekli yazılımlar aracılığıyla yapabiliyoruz. Tarz kısıtlamasının da olmaması bizi, modern klasik müzik yapmaktan, sevdiğimiz şarkıları baştan yapmaya kadar geniş bir skalada çalışma imkanı sunuyor. Tüm bunlar, elektronik müziğin dünya çapında sürekli büyüyen ve gelişen bir endüstri olmasını da sağlıyor.